Οι Διόσκουροι Κοζάνης στην πρώτη θέση

Έπιασαν κορυφή οι Διόσκουροι Κοζάνης μετά τη νίκη τους επί του ΒΑΟ με 73-68 σε συνδυασμό με την ήττα του Ηρακλή στο Άργος. Οι Διόσκουροι δεν ξεκίνησαν καλά όπου βρέθηκαν να χάνουν στο 1ο δεκάλεπτο με 15-18.
Όλοι οι αθλητές του ΒΑΟ είχαν τρομερό 1ο βήμα το οποίο τους έδινε προβάδισμα στο man to man και με την καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκαν συνεχώς διεξόδους για το καλάθι. Αλλά η άμυνα ζώνης των Διόσκουρων έλυσε αυτό το πρόβλημα και έβαλε 12 πόντους πίσω τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο. «Εκεί όμως κάποια φαλτσοσφυρίγματα, όπως η τεχνική ποινή στον πάγκο των Διόσκουρων που ο διαιτητής άκουσε κάποιον όπως λέει να διαμαρτύρεται αλλά δεν είδε ποιος και στη συνέχεια μέτρησε τρίποντο, ενώ είχε σταματήσει η φάση από φάουλ έδωσαν αναπάντεχους 7 πόντους στον ΒΑΟ και η ψυχολογία άλλαξε. Οι Διόσκουροι έκαναν πολλά λάθη και ο ΒΑΟ πέρασε και μπροστά στο σκορ. Αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο αποκαταστάθηκε η τάξη… και η ομάδα της Κοζάνης έβαλε ακόμα μια νίκη στο ενεργητικό της παρά τις 4 στις 12 βολές ( ο Μπαταούλας είχε 3στις4)», αναφέρεται στο sait του συλλόγου.  Ο κόσμος τίμησε για μια ακόμα φορά την ομάδα και γέμισε το γήπεδο δημιουργώντας πολύ ωραία ατμόσφαιρα με πολλά παιδιά στην κερκίδα, καθώς έχει επικρατήσει στους αγώνες των Διόσκουρων να δημιουργείται οικογενειακό.

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ-ΒΑΟ 73-68

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. (Χωλόπουλος): Κατσέλας 6, Σισμάνης 4, Βλάχος 0, Μπαταούλας 18 (1),  Κοτζαγιάννης 14, Καραγιαννίδης 14 (2),Καρανώτας 7, Μακρής 10(2).
ΒΑΟ (Κοκκινόπουλος): Αποστόλου 20 (2), Καλογεράτος 9(3),Κουλαξής 6(1), Ματζούνης 9(1), Λεπτοκαρίδης , Μακρής, Χολέβας 15, Σαρρής 6, Κεφαλάς, Τσάρος 2.

ΆΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ   76-73
Δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 56-55, 76-73
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Μοσχοτόγλου

ΆΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Δημητριάδης): Ζυγούρας 19 (3), Πανταζής 18 (3), Πουλιώνης, Μιχαηλίδης 8 (2), Χριστόπουλος, Κόττας 14 (2), Βογιατζής 3, Παντελίδης, Τσαγκαρούλης, Ψάλτου 14.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Τολιόπουλος 6, Ντισλής 14 (1), Μιχαηλίδης 17 (2),Μαυρίδης 26 (1), Βίλας, Χατζηκυριακίδης 4, Σαμουρέλης 6.